Писанка, яка з прийняттям християнства стала символом Христового Воскресiння використовується в релiгiйних обрядах i вiдiграє в них велику роль. Кожний предмет народного мистецтва, поряд з практичним призначенням в обрядi, вiдiгравав роль знака соцiальних вiдносин, поскiльки уособлював у собi єднiсть символiчного i практичного змiсту. Саме у традицiйному фольклорному середовищi предмети завжди суть знаки, а знаки - суть предмети. Писанка позначена найвищим семiотичним статусом, в нiй знаковiсть, як символ оновлення життя, виражена максимально, а утилiтарнiсть - мiнiмально. Кожний предмет у семiотичнiй системi свята несе цiлий пучок рiзних функцiй, структурно пов'язаний мiж собою. Це практична, естетична, магiчна функцiя соцiальної i регiональної приналежностi. Писанка виконує роль знака - символу, конденсату певних уявлень у системi свята та обряду.
В обрядових дiях писанка виявляє полiсемантичну символiку, пов'язану перш за все з магiчними вiруваннями, що беруть свiй початок з антропейної, карпогонiчної, контактної, продуцируючої типiв магiї. Велика роль писанок в обрядах, що беруть свiй початок у контактнiй магiї, саме з цим пов'язаний звичай обмiну писанками, як побажання щастя, здоров'я.
Християнський обряд обмiну писанками при христосуваннi пiд час Великодня пов'язують з життям Марiї-Магдалини i Воскресiнням iсуса Христа. В однiй з апокрифiчних легенд говориться: "Коли Цiсар Тиберiй довiдався про засудження i смерть пророка по iменi iсус, то дуже розгнiвався i покликав намiсника Пiлата до себе в Рим, щоб той звiтував про цю подiю. Боячись гнiву Цiсаря, Пiлат взяв iз собою одежу Христа, за яку солдати пiд хрестом кидали костi i яка мала ту чудодiйну особливiсть, що кожному хто її носив дарувала любов i ласку людей. Маючи той одяг на собi, Пiлат скiльки разiв не ставав перед Цiсарем, завжди мав сердечний прийом i Тиберiй завжди забував про докори, якi мав то робити. Але ось прибула з Палестини в Рим Марiя-Магдалина i, ставши перед Цiсарем, подала йому в дар яйця пофарбованi на червоно, вiтаючи словами: "Христос Воскрес!" Тодi Тиберiй пригадав, про що вiн мав питати Пiлата i, вислухавши вiд Марiї-Магдалини розповiдь про Спасителя й про його одяг, наказав такий вiдiбрати вiд Пiлата i винного покарати. А християни довiдавшись про це вiтання Марiї-Магдалини, почали також в рiчницю воскресiння Христа фарбувати яйця i обдаровувати ними один одного, вiтаючись радiсними словами: "Христос Воскрес!".
Дуже хотіся б мати адрес такого підприємства яке проводить роботи по установці карток на ліфти.
...››› Василь| 04.09.2011, 18:19
В це важко повірити, але, схоже, що В. Янукович теж нібито читав інтерв’ю Бондаренка, бо в трансльованій сьогодні святковій промові в палаці „Україна” говорив майже тими ж словами про Київську Русь як державу міст, як шановану колись країну. Принаймні, може,...››› Наталі| 23.08.2011, 17:49
Там іще є про маму пронизливий ліричний вірш-паліднром в розділі „ПАЛІНДРоскоші”. Починається рядком „І то сива нива – ви на висоті...”.Він давніший, написаний, коли ще мама була жива. І пам’ятаю, що Ліна Костенко ще десь у 2002 році прийшла на презентацію...››› Подільський| 20.08.2011, 17:43
На виставці в Українському домі на стенді видавництва "Ярославів Вал" можна придбати книжку Станіслава Бондаренка "Кирилиця київських вулиць" за ціною видавництва 27 грн.
(у книгарнях дорожче) :)))
До речі, сьогодні, 17-го серпня, о...››› Іванченко Ірина| 17.08.2011, 15:12